Euroopa meistrivõistlused Hollandis - kokkuvõte
3. Euroopa meistrivõistlused üksikmängudes (nii naised kui mehed) ning 1. Euroopa meistrivõistlused paarismängudes (naiste-, meeste- ja segapaarismäng) toimusid juuli keskel Hollandis, 's-Hertogenboschis.
Osalejad:
- naiste üksikmäng - 27 mängijat
- meeste üksikmäng - 27 mängijat
- naiste paarismäng - 27 paari
- meeste paarismäng - 27 paari
- segapaarismäng - 26 paari
Võistlussüsteem: igas mänguliigis mängiti 5 vooru Šveitsi süsteemis, mille järel pääsesid sõelmängudele jätkama 16 paremat.
's-Hertogenbosch, tuntud ka nime Den Bosch all, on 154 000 elanikuga Kesk-Hollandis paiknev linn. Juba enne petangi tiitlivõistlusi omas see linn Eesti sportlaste ja spordisõprade jaoks suurt tähtsust - just siin võitis Anett Kontaveit oma esimese WTA turniiri 2017. aastal.
Eestit pääsesid läbi katsevõistluste sõela esindama naistest Kadri Arunurm ja Maris Rõõm ning meestest Kevin Kangur ja Veiko Proos. Mai lõpus Eestis toimunud katsevõistlustel osales neli naispaari ja üksteist meespaari. Eestit esindama pääsenud naiste ülekaal oli katsevõistlustel suhteliselt selge, mehed aga võitsid oma võistluse üle noatera. Kuna katsevõistlused peetakse eraldi naiste ja meeste paarismängus, tiitlivõistlustel aga on lisaks nendele ka segapaarismäng ning kaks üksikmängu, siis väike segadus võistkondade moodustamisel tekkis – kes osalevad üksikmängudes ja kes segapaarismängus? Siinkohal viskaks üles küsimuse: kas tasuks arutada, kuidas moodustada Eesti koondist kõnesolevatele tiitlivõistlustele? Kas eraldi mängitavad naiste- ja meeste paarismäng on parimad variandid või proovida midagi muud? Sest nagu tulemustest näha, pole siiamaani sellisel kujul moodustatud koondised suurt edu saavutanud.
Pärast arutelusid otsustati, et üksikmängudes esindavad Eestit Kadri Arunurm ja Kevin Kangur ning segapaarismängus Maris Rõõm ja Veiko Proos. Paarismängud siis vastavalt katsevõistlused võitnud võistkonnad Kadri Arunurm/Maris Rõõm ja Kevin Kangur/Veiko Proos. Lisaks liitusid võistkondadega treeneri rolli täitev Kalju Olmre ja delegatsiooni juhi ning meeste esindaja rolli täitev Alari Keedus.
Peale katsevõistlusi ja enne tiitlivõistlusi jäänud seitsmel nädalal valmistusid kõik mängijad vastavalt oma äranägemise järgi: võib ausalt öelda, et ei ühistreeninguid ega mingit spetsiaalset ettevalmistust ei toimunud. Lisaks individuaaltreeningutele sai oma oskusi proovile panna mõnel võistlusel (Kaunas Open, Baltic Mix, Eesti meistrivõistlused segapaarismängus, Eesti meistrivõistlused triodele, JÕUD võistlused valdadele ja linnadele – loetledes siin ainult suuremaid võistlusi). Kas selline ettevalmistus on piisav? Kahtlen.
Korraldajad olid väljakud rajanud linna keskele ja meie hotellist oli võistluspaika 10-minutiline jalgsimatk. Väljakud olid suurepärased. Ise mäletan oma kogemustest, et viimati olid nii head mängitavad väljakud 2011. aasta EMil Göteborgis – oli kaldeid, oli sirgemaid osasid, oli pehmet ja oli kõvemat pinnast. Lisaks väljakutele olid korraldajad ka muus osas igati tasemel - ajagraafikutest hoiti kinni, peaväljakute mängudel osalejaid tutvustati eraldi, YouTubes oli otsustavatest mängudest ülekanded. Ainukese kivi, mille võiks korraldajate kapsaaeda visata, oli kohtunike ebapädevus. Osad Hollandi enda kohtunikud ei teadnud kõige elementaarsemaid petangireegleid (näiteks millal on vooru lõpp, kes paneb snadi, kui on korra valesti pandud jne).
Võistlusreis Hollandisse algas 13. juulil ja ka esimese vooru mängud olid sama päeva pärastlõunal. Kellele kuidas selline tempo sobib jääb igaühe enda teada. Igatahes esimese vooru tulemused kujunesid alljärgnevaks:
Naiste üksikmäng Kadri Arunurm – võitis “bye”-d 7:13
Meeste üksikmäng Kevin Kangur – kaotas 2019 aasta maailmameistrile Maiky Molinas’le 7:13
Meeste paarismäng Kevin Kangur/ Veiko Proos – kaotas Türgi paarile 9:13
Naiste paarismäng Kadri Arunurm/Maris Rõõm – kaotas Belgia paarile 5:13
Segapaarismäng Maris Rõõm/Veiko Proos – võitis lõunalaabreid lätlasi 13:9
Esimesel õhtul sai vahetatud ka mõni sõna paljude aastate jooksul tuttavaks tulnud mängijatega. Vestlustest jäi kõlama läbiv mõte, et sel (2022) aastal on tiitlivõistlusi liiga palju ja rahvusvahelised alaliidud võiksid kasutada natuke talupojamõistust. Suur tiitlivõistluste hulk paneb löögi alla just väiksemad alaliidud (nagu ka Eesti), kus mängijad kannavad ise oma kulusid. Küsimus, kuidas seda muutust tuua ja arvamust viia juhtorganiteni, jäi esialgu vastuseta.
Teisel päeval toimus igas mängudistsipliinis teine ja kolmas voor. Tulemused eestlaste mängudes olid järgmised:
II VOOR
Naiste üksikmäng Kadri Arunurm – kaotas Saksamaale 6:13
Meeste üksikmäng Kevin Kangur – võitis Slovakkia mängijat 13:11
Meeste paarismäng Kevin Kangur/Veiko Proos – võitis Tšehhit 13:6
Naiste paarismäng Kadri Arunurm/Maris Rõõm – kaotas suursoosikule Prantsusmaale 0:13
Segapaarismäng Maris Rõõm/Veiko Proos – võitis 11:10 Šveitsi, kus naismängijaks oli äsja üksikmängus maailmameistriks tulnud mängija
III VOOR
Naiste üksikmäng Kadri Arunurm – kaotas Monaco mängijale 11:13
Meeste üksikmäng Kevin Kangur – kaotas armsale vihavaenlasele Soomest 9:13
Meeste paarismäng Kevin Kangur/Veiko Proos – 11:13 kaotus Austriale peale head järele jõudmist
Naiste paarismäng Kadri Arunurm/Maris Rõõm – võideti “bye”-d 13:7
Segapaarismäng Maris Rõõm/Veiko Proos – valus napp 9:10 kaotus Rootsi paarilt, koos suure segadusega kohtuniku poolt
Peale kolmandat vooru olid eestlased mänginud 15 mängu ja nendest võitnud 6 ning kaotanud 9 mängu. Kõige parem tabeliseis oli enne kahte viimast vooru segapaaril, kes vajas viimasel päeval kahest mängust ühte võitu, et pääseda edasi sõelmängudele. Teised võistkonnad vajasid edasipääsuks viimasel eelringi mängude päeval kahte võitu. Kahjuks sellega keegi hakkama ei saadud, aga naiste üksikmängus oli Kadri Arunurm üks nendest, kes pääses sõelmängudele 2 võiduga.
IV VOOR
Naiste üksikmäng Kadri Arunurm – kaotas Läti esindajale 7:13
Meeste üksikmäng Kevin Kangur – kaotas Poola tõusvale tähele 10:13
Meeste paarismäng Kevin Kangur/Veiko Proos – 8:12 kaotus randmevigastuse käes vaevlevale Andorrale – valus kaotus, mis kustutas edasipääsulootused
Naiste paarismäng Kadri Arunurm/Maris Rõõm – napp 8:10 kaotus Inglismaale, aga vaatamata kaotusele sõlmiti selle mängu käigus suur hulk rahvusvahelisi kontakte.
Segapaarismäng Maris Rõõm/Veiko Proos – 12:8 võit tuttavate Luxemburgi mängijate üle, mis kindlustas koha 16 parema hulgas.
V VOOR
Naiste üksikmäng Kadri Arunurm – võitis 13:11 äsja MMil hõbeda võitnud Norra mängijat ja kindlustas sellega enda edasipääsu
Meeste üksikmäng Kevin Kangur – kaotas Luxemburgi mängijale 9:13
Meeste paarismäng Kevin Kangur/Veiko Proos – tähtsuse kaotanud mängus kiire 3:13 kaotus Norralt
Naiste paarismäng Kadri Arunurm/Maris Rõõm – napp kaotus Šotimaale 10:11
Segapaarismäng Maris Rõõm/Veiko Proos – napp 8:9 kaotus suure publiku ees mängides korraldajamaa Hollandi mängijatele. Võit oleks tõstnud turniiritabelis väga kõrgele ning andnud sõelmängudes “kergema” vastase kuid kahjuks EI.
Kokkuvõtteks eelringimängudele võiks öelda, et praktiliselt kõik tasavägised mängud kaotasime otsustavates voorudes. Kuidas seda viga parandada?
Sõelmängudest ei ole midagi pikalt pajatada. Naiste üksikmängus oli Kadri Arunurme vastaseks suursoosiku Prantsusmaa esindaja ning kahjuks sel korral veel hammas peale ei hakanud ja tuli võtta vastu 1:13 kaotus.
Segapaarismängu kokkuvõtteks võiks öelda, et jätkus samasugune muster nagu varasemates mängudes oli olnud ehk tasavägise mängu lõpus kingiti võit vastastele. Võimalusi oli palju, kuid tihtipeale jäid punktikohad kasutamata.
Tundub, et meie mängijate suurimaks murekohaks ongi punktikohtades otsustavate kuulidega õnnestumine. Tugevate vastastega neid kohti väga palju ei tule ning iga punkt on kulla hinnaga. Selliste hetkede mängimise kogemus aga tuleb ainult tugevatega mängides ehk minu arvates peame me rohkem käima välismaal mängimas, et kasvatada enda mänguoskusi ja -närvi.
Rahvuste Karika mängudest ei ole samuti palju midagi jutustada – riburadapidi tulid kaotused ja mängud lõppesid.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Eesti koondis lati alt läbi ei jooksnud, aga mingit säravat tulemust ka koju ei toonud. Kas seda peaks häbenema või hoopis tundma uhkust, et saime Eestit esindada ning võtma sellelt võistlusreisilt kaasa kamaluga kogemusi?
Veiko Proos