Epiloog - Klubide Karikas 2021


2800 elanikuga Õhne jõe kallastel paiknev väikelinn Tõrva tervitas laupäeva hommikul mängijaid, vaatamata kõikidele negatiivsetele ilmaennustustele, kauni päiksepaistega. Kohaliku klubi mängijad ja nende abilised olid Tõrva Gümnaasiumi parkimisplatsile maha märkinud 30 väljakut. Ka kõik muu võistluseks vajalik atribuutika oli kenasti paigas ning oli oodata ainult avasõnu ja lahingud parima klubi tiitlile 2021. aastal võisid alata.

Samas peab tõdema, et võistlus hakkas peale juba mitu päeva enne laupäeva esimest snadiviset. Nimelt kolmapäeva õhtupoolikul toimus loosimine, mida kõik huvilised said EPKL Facebooki lehel otseülekandena jälgida. Nagu loosimine ikka, kellegi arvates oli „meil ebaõnne“ ja „neil õnne“. Aga Vana-Rooma õnnejumalanna Fortuna pani sel korral paika alljärgnevad paarid:

Tartu Kalev - Tõrva
Järvamaa - Viru
Kohtla-Järve - Saku
Võhma - Kärdla
Valga - Küti
Wicia - vaba

Esimest pilku peale visates tundub eriti intrigeerivana esimene paar (Tõrva vs Tartu). Mõlemad võistkonnad on läinud sellelt võistluselt võtma kõrgeid kohti. Matš ise aga kujunes suhteliselt ühepoolseks - Tõrva oli koduseks võistluseks väga hästi valmis ning Tartu ei leidnud alguses head minekut ja matšivõitja oli selgunud juba enne paarismänge.

Samamoodi kujunesid ka kolmes järgnevas paaris esimese vooru mängud üllatavalt ühepoolseks – kõikides nendes paarides oli võitja selgunud enne paarismängude algust. Mõnevõrra üllatuseks võib vist pidada Kohtla-Järve kindlat esinemist kohe alguses - kas tõesti saavad varasemalt kirjutatud sõnad, et Kohtla-Järve võistkond kujuneb selle võistluse “mustaks hobuseks” tõeks? Järvamaa head esinemist ei saa aga kuidagi enam lugeda üllatuseks, sest võistlusest võistlusesse näitavad nad aina paremat mängu ja mõningasest mängupausist tekkinud roostekiht on selgelt maha raputatud. Viimases paaris Valga ja Küti vahel jätkus põnevust lõpuni, alles viimaste paarismängu võitudega võttis võidu Valga.

Teises voorus loosis paarid juba turna.ee süsteem ning esimese mängu võitjatest läksid omavahel kokku I voorus vaba olnud Wicia ning eeldatav soosik Kärdla. Kärdla, omades mõningast eelist selle näol, et oli saanud juba esimeses voorus ennast nii öelda “lahti mängida”, kasutas Wicia klubi mõningase ebakindluse ära ja võttis kindla võidu ning edasipääsukoha sõelmängudele. Tõrva ja Järvamaa vahelises kohtumises oli kõik tasavägine kuni paarismängudeni. Nii üksikmängude kui ka triode võidud olid läinud täpselt võrdselt. Paarismängudes pani aga Tõrva oma koduväljakueelise maksma ja võttis kolm võitu ning matšivõiduga oli kindlustatud ka edasipääs sõelmängudele. Head mängu näidanud Järvamaa võistkonna saatus jäi sel hetkel veel lahtiseks.

Kolmandas, esimese vooru võitjate, voorus kohtusid Valga ja Kohtla-Järve. Ka sel korral suutis Kohtla-Järve kohe alguses, üksikmängudega, saavutada mõningase edu, mida hoiti lõpuni ja koht sõelmängudele oli sellega kindlustatud. Valga jäi aga põnevusega ootama oma kolmanda vooru vastast. Kaotajate poolel mängisid II voorus Viru ja Küti. Eriti tasavägise ja põnevaks kujunenud matši saatuse otsustasid sõna otseses mõttes viimased paarismängude kuulid. Sel korral väljus võiduga Viru ja säilitas tänu sellele võimaluse pääseda sõelmängudele.

Esimese vooru üllatuskaotajate vahelises kohtumises läksid vastamisi Tartu ja Saku. Väikese aga olulise edu saavutasid üksikmängudes traditsiooniliselt väga head singlimängijad Tartust. Triodes jäid võidud viiki ning kõik jäi paarismängude otsustada. Kes suudab sel hetkel enda hulgast parimad leida? Sel korral oli vastuseks Tartu. Raske võiduga säilitada võimalus pääseda sõelmängudele. Ühe eeldatava soosiku jaoks oli aga edasipääsu tee püsti tõusnud.

Vaba vooru sai esimeses voorus “Kärdla saunas” käinud Võhma. See andis neile meeldiva võimaluse oma ridasid koondada ja valmistuda kolmandaks vooruks, kust pääs sõelmängudele oli täiesti omas kätes. Enne III vooru oli siis seis selline, et kahe võiduga olid edasipääsu kindlustanud Kärdla, Tõrva ja Kohtla-Järve ning kahe kaotusega edasipääsu lootused minetanud Küti ja Saku. Ülejäänud mängisid kõik edasipääsu nimel, kes saab teise võidu ja pühapäeval jätkata võitlust võidu eest ja uhke Rändkarika saamise nimel. Ka kaks võitu omavatel võistkondadel oli kolmandas voorus mängus veel palju - nimelt Šveitsi süsteemi parimale oli “preemiaks” pühapäeva hommikune pikem uni ja pääs otse poolfinaali. Nii et pinget jagus kõikidesse paaridesse ja seda õhus olevat elektrit võis lausa käega katsuda. Oli ülevoolavat rõõmu, valu ja kurbust, mis hetketi tundub maailmalõpuna.

Kolmandas voorus liidrite omavahelises mängus võttis Kärdla kindla võidu Tõrva vastu, kes hetkel ilmselt oli rahuldunud teadmisega, et edasipääs sõelmängudele on kindlustatud. Kohtla-Järve ja Järvamaa vahelises mängus alustas paremini Järvamaa, kes peale üksikmänge oli juhtimas, kuid Kohtla-Järve ei andnud sel nädalavahetusel kellelegi midagi kergelt ja kahe suurepärase esitusega triodes oli kaalukauss enda kasuks pööratud. Kõik jäid otsustada taas paarismängudel. Järvamaa näitas head mängu, kuid sel korral jäi veel pääs sõelmängudele saavutamata. Tartu ja Valga vahelises kohtumises panid tartlased taas oma üksikmängu oskused maksma. Kindel edu tehti kohe esimeste mängudega sisse ning seda hoiti suurema vaevata lõpuni. Raskelt alanud päev lõpetati võidukalt ja kindel edasipääsu koht sõelmängudele. Kaks vaba vooru võitu saanud võistkonda oli süsteem loosinud omavahele mängima ehk kohtusid Võhma ja Wicia. Oma kogemuse pani maksma Wicia ning pääs veerandfinaali võeti rutiinse võiduga. Viimases paaris kohtusid edasipääsu lootused minetanud Saku ja hädasti võitu vajanud Viru. Kas kammitses suur tahtmine Viru mängijaid või oli küsimus milleski muus, kuid selgelt ebaõnnestusid nii üksikmängud kui ka triod ja sel korral jäi uks sõelmängudele suletuks.

Pika päeva lõpuks oli selgunud viie klubi võistkonnad, kes jätkasid mänge tiitli nimel: Kärdla, Kohtla-Järve, Tõrva, Tartu ja Wicia. Kuue klubi osaks jäi seekord pühapäeval selgitada kohad kuuendast üheteistkümnendani: Järvamaa, Saku, Valga, Võhma, Viru ja Küti.

Pühapäevahommikuses veerandfinaalis andis tormihoiatuse Tartu ning võttis ülikindla võidu Wicia üle, kelle lõpptulemuseks jäi sel korral 5. koht. Kas see on see, mida oodati ja loodeti?

Esimeses poolfinaalis läksid vastamisi Tõrva ja Kohtla-Järve. Üksikmängude järel oli matš viigis. Triodes aga mõnevõrra üllatuslikult võttis Kohtla-Järve kaks kindlalt võitu ning pääsu finaali. Tõrva saatus viis neid sel korral pronksimängule.

Teises poolfinaalis kohtusid Tartu ja Kärdla. Soosikuna alustanud Kärdla sai üksikmängudes suure edu ja varasemat tormihoiatust mitte märganuna arvati, et küll see võit tuleb. Kärdlal oli oma plaan, aga Saatus ainult naeris selle üle ja juhtis sündmusi oma plaani järgi. Hetk-hetkelt hakkasid Tartu klubi mängijad aina paremini mängima ning peale triode viigistamist oli enne paarismängu seis, kus võiduks vajas Kärdla ühte paarismängu võitu ning Tartu kõiki kolme. Kuidas teha paarid? Kas teha üks tugev paar, kes nii öelda “PEAB” võitma, kas teha kolm võrdset paari? Küsimusi oli, vähemalt Kärdla jaoks, õhus rohkem kui vastuseid. Tartlased alustasidki paarismänge väga hästi ja vaatamata Kärdla jõupingutustele läksid kaks esimest võitu ülikoolilinna. Otsustavaks kujunes segapaarismäng ja võitlus mõlema võistkonna liidrite vahel. Sel korral olid oskused, teadmised, kogemused, tahtmine, õnn (igaüks võib endale valida sobiva põhjuse) Kärdla poolel ja ülipika mängu tulemuseks raske võit ning pääs finaali. Suurepärast võitlusvaimu näidanud tartlased olid sunnitud minema pronksimängule.

Pronksimänguks olid mõlemad klubid ehk Tartu Ja Tõrva oma pettumuse pärast valusaid kaotusi (poolfinaalide kaotused on alati valusad) unustanud ja tasavägine mäng jätkus kuni paarismängudeni. Taaskord tegi Tõrva väga head sooritused paarismängudes ning tasuks pronksmedal. Tartlaste osaks kulla maiguga neljas koht.

Finaal kujunes mõnevõrra ühepoolseks. Tartlaste poolt maa peale toodud Kärdla koondas oma read ja esimest korda kahe päeva jooksul mängiti “oma mängu” ning seitsme esimese mänguga olid võiduks vajalikud 17 punkti koos. Kohtla-Järve ehk võistluse “musta hobuse” tulemuseks suurepärane teine koht. Finaali järgselt tundus, et mõlemad klubid on saavutatuga rahul.

Sõelmängudele mitte pääsenud klubid selgitasid kohad kuuendast üheteistkümnendani. Oma esimese päeva pettumusest ülesaanuna võttis Saku kindla 6. koha. Ülejäänud klubid tulid finišisse siis sellises järjekorras: Viru, Küti, Järvamaa, Võhma ja Valga.

Nädalavahetus oli täis tuliseid lahinguid, rõõmu, kurbust, õnnestumisi, ebaõnnestumis ja kõike muud, mis ühe suurepärase petangivõistluse juurde kuulub.

Iga klubi saab vaadata peeglisse ja teha omad järeldused – kuidas edasi minna, kuidas paremaks saada?

02.08.2021