Naiste EMi katsevõïstluse eelring ja poolfinaal
Naiste katsevõistlustel on mängitud eelring ja poolfinaal ning mängimata veel ilmselt ülipõnevaks kujunev finaal, mis toimub 29. veebruaril.
Aga kõigest järjekorras. Katsevõistluseks registreerus 4 võistkonda 15 mängijaga. See number on suhteliselt kõrge, kui arvestada, et Eestis on ca 100 litsentsimängijat. Võrdluseks tooks siinkohal kõrvale Soome ca 500 litsentsimängijaga, kellest naiste katsevõistlustel osales 6 võistkonda 23 mängijaga. Olukord polegi nii katastroofiline kui vahel võib tunduda, vaadates meie mängijate arvu. Aga tagasi Eesti katsevõistluste juurde… võistkondades on toimunud, võrreldes eelmiste aastatega, mõningaid liikumisi, mis omakorda andis katsevõistlustele uusi nüansse. Lõppeesmärk on kõigil siiski üks – pääseda Eestit esindama Hispaaniasse juuni alguses toimuvatele Euroopa Meistrivõistlustele. Paberil vaadates ja enne võistlust kulgenud spekulatsioonides tundus, et tegemist on nelja võrdse tiimiga, kel kõigil on võimalus võita eelring kui ka ebaõnnestumise korral jääda välja poolfinaalist.
Laupäeva hommikul oli halli sisenedes selgelt tunda, et õhus on elektrit ja võistluspinget. Võiks isegi öelda, et oli ilmselt rohkem kõrgepinget kui Narva Elektrijaamas. Tavapärase vestluse ja lobisemise asemel oli vaikus (enne tormi). Pärast avasõnu peakohtunik Hardo Sokult said mängud alata.
Ja “torm” algas… aga tegelikult ei alanud. Laupäevane päev kulges väga rahulikult ja peale teist vooru oli juba selge nii võistkond, kes on võitnud eelringi kui ka tiim, kelle mängud seekord kahjuks eelringiga peavadki piirduma. Kolmas voor mängiti erinevatel põhjustel lihtsalt ära. Eelringi võitis ja pääses otse finaali tiim Katri Aavekukk, Marju Velga, Külli Kariste. Poolfinaali pääsesid tiimid Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm ja Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava. Seekord pidi 4nda kohaga leppima mõningase muutuse läbi teinud äsja Eestit MMil esindanud tiim Maive Sein, Kertu Palm, Varje Reede, Svetlana Veski. Ilmselt sai nendele saatuslikult just hiljaaegu lõppenud MM ja ettevalmistuse aeg jäi mõnevõrra lühemaks võrreldes teiste tiimidega. Laupäevased 3 vooru mängiti läbi 3 tunni ja 45 minutiga.
Pühapäevases poolfinaalis kohtusid kaks väga võrdset tiimi: Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm ja Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava. Vastavalt katsevõistluste juhendile pääses finaali võistkond, kes saavutab esimesena 2 võitu. Esimeseks mänguks olid selgelt paremini valmis Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava, kes võtsid numbriliselt suure 13:3 võidu. Tegelik mängupilt nii suurt ülekaalu ei näidanud, aga otsustavatel kuulidel näidati oma vastastest selgelt suuremat (meele)kindlust.
Teine mäng kujunes aga Eesti petangi ajalukku minevaks tõeliseks maratonlahinguks. Mängu pikkuseks kujunes 2 tundi ja 3 minutit. Tiim Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm üllatas oma vastaseid käiguga, et algkoosseisus ei tulnud platsile tiimi liider Kadri Arunurm. Esimene voor tekitas rohkearvulises pealtvaatajaskonnas kahinaid, kas see otsus oli ikka õige, sest vastased ehk tiim Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava võtsid kohe 3 punkti. Edaspidi aga mängupilt muutus ja kaalukauss hakkas üha rohkem kalduma tiimi Oidsalu/Mägi/Rõõm/Arunurm poole. Vaatamata suurele saavutatud edule tekkis mängu lõppfaasis siiski pingeid ja mängu lõpetamine osutus väga keeruliseks. 16 vooru lõppedes näitas tabloo numbreid 13:11 - võit tiimile Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm. Ja kõik oli taas stardipunktis tagasi ning finaali pääseja pidi selgitama kolmas otsustav mäng.
Kolmas mäng algas väga närviliselt ja mõlema tiimi eksimustega. Esimesena suutsid ennast koguda Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk ja Merike Aava. Nelja esimese vooruga saavutati algedu 4:1. Sellele vastukäiguks tegi tiim Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm vahetuse ning mängu tuli Kadri Arunurm. Mängu tuli mõningane pööre ja seis viigistus 4:4. Seejärel, kõrvaltvaataja arvates, toimus mängu otsustav voor. Snadi oli täpselt samas kohas, kus ka kogu mängu viimases voorus ja situatsioon oli praktiliselt sama, mis kogu mängu viimases voorus, ainult selle vahega, et hetkel jutuks olevas voorus oli tiimil Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm 1 punkt peal ja 4 kuuli käes ning saadi 2 punkti, aga viimases voorus… aga ärme rutta sündmuste käigust ette…
Hetkel siis seis 6:4 tiimi Oidsalu/Mägi/Rõõm/Arunurm kasuks ja mäng kulges nende soovitud rada mööda. Mõlemapoolsete võimalustega mäng jätkus ja seisuks 6:5. Üllataval kombel tegi sel hetkel tiim Kopel/Tauk/Tauk/Aava vahetuse. Mängu tuli Triin Gretel Tauk. Seis muutus 8:5 Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm kasuks. Kas vahetus õnnestus? Edasi mängu 12. voor ehk veel üks otsustava tähtsusega voor lõpptulemuse kohapealt. Nimelt oli enne viimase kuuli viskamist punkt peal tiimil Oidsalu/Mägi/Rõõm/Arunurm, kuid ebaõnnestunud asetusega sai punkti hoopis vastastiim ja seisu 9 (või 10) : 5 asemel näitas tabloo hoopis 8:6. Pingeline ja rabe mäng mõlemalt poolt jätkus kuni seisuni 11:8 tiimi Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm kasuks. Ja siis saabus mängu 16. voor. Tekkis olukord, mis juba eespoole kirjeldatud, kuid seekord vastupidi - ehk tiimil Kopel/Tauk/Tauk/Aava oli 3 kuuli käes ja 2 punkti peal ja ruumi samuti 1 meeter, mis varasemalt kirjeldatud voorus. Seekord mängiti väga täpselt ja korrektselt ning võeti 5 punkti ja kokkuvõttes 13:11 võit tiimile Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava.
Väike pilt ka viimase vooru situatsioonist. Pildil võitjatel 3 punkti peal ja kaks kuuli veel viskamata. Tiimi Eve Oidsalu, Marge Mägi, Maris Rõõm, Kadri Arunurm kuulid tähistatud punase noolega.
Finaali pääses tiim Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava võitudega 2-1.
Pühapäeval kulus 3 mänguks kokku 5 tundi ja 15 minutit.
Finalistidel Katri Aavekukk, Marju Velga, Külli Kariste ja Piret Kopel, Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk, Merike Aava on nüüd 6 nädalat aega treenida, et olla valmis finaaliks, mis toimub 29.02.2020. Finaalis on vastavalt juhendile üldvõiduks vaja 3 võitu.
Vive la pétanque!