Baltic Sea Club Cup 2022 kokkuvõte


Nii nagu ütles Agu Sihvka „Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et....“ – talvel mängiti Harku hallis 3 etappi Klubide Sarja, mille kaks paremat klubi pääsesid esindama Eestit Baltic Sea Club Cup võistlusel Leedus. Kolme etapi kokkuvõttes lunastasid mänguõiguse Kärdla ja Tõrva. Erinevaid transpordivahendeid kasutades jõudsid mõlemad klubid kenasti ka septembri kuu 16ndal päeval Leetu.

Tõrva klubi mängis oma traditsioonilises koosseisus – Maris Rõõm, Merike Lusbo, Mati Rõõm, Aigar Lusbo, Harry Lusbo, Kaur Kangur, Toomas Hoole.

Seevastu Kärdla klubi on oma võistkonda tugevdanud ühe Soome kõigi aegade parima mängijaga. Nimelt liitus klubiga sel aastal Arttu Poikolainen. Lisaks temale traditsiooniline koosseis: Katri Aavekukk, Külli Kariste, Meelis Münt, Kaarel Mikk, Margus Berkmann, Mihkel Filipenko, Veiko Proos ja treener/esindajana Urmas Berkmann.

Kolmandat BSCC korraldasid leedukad, mängukohaks Kaunas (algupäraselt pidi võistlus toimuma Birstonases, aga leedukatele kohaselt väike segadus kuulub asja juurde). Mänguajaks septembri keskpaik – kas kõige parem hetk välisvõistluse korraldamiseks? Kõikide osalejate õnneks ilmataat seekord soosis nii korraldajaid kui ka mängijaid. Vihma ei antud ja temperatuur oli mõistlikkuse piiridesse jääv. Mängukohaks oli paljudele Eesti mängijatele tuttav Draugystės park.

Mängud ise peeti 8 klubi vahel Euro Cupi reeglite järgi ainukese erinevusega, et mängiti ajamänge.

Osalesid 2 klubi Lätist: B.S.K. Boule koosseisus Vilnis Frēlihs, Egils Lejnieks, Agita Lejniece, Ivars Dzenītis, Ieviņa Dzenīte, Kaspars Irbe ja JRFPC UPESCIEMA WARRIORS koosseisus Edgars Silovs, Juris Silovs, Artūrs Akmentiņš, Linas Budrikas, Vladislavs Djomins, Anastasija Kuzņecova; 2 klubi Eestist: Tõrva PK ja SK Kärdla; 2 klubi Leedust: Kaunas Petanque Club koosseisus Vytautas Jurgaitis, Dovilė Jurgaitienė, Inga Ginkevičiūtė, Ričardas Gaška, Tomas Narušis, Darius Šolys, Ieva Juknaitė, Gytis Neverauskas ja Club Boules LT koosseisus Birutė Limontienė, Laima Ališauskienė, Nerijus Kukcinavičius, Sigitas Limontas, Tomas Šumskas, Gintaras Račkus, Saulius Donelavičius, Jonas Krivickas; ning esmakordselt oli kahe klubiga väljas ka Soome PSC Järvenpää koosseisus Mari Lohman, Kati Nieminen, Ninna Hätönen, Juha Yrjänä, Veli-Matti Myllymäki, Marko Jakonen, Samuli Kankkunen ja Riemukaari Kärkölä Club koosseisus Pia Anttonen, Petri Seppä, Simo Linteri, Markus Sohlman, Petri Lohman, Jari Eronen.

Võistlussüsteem oli sama nagu eelmisel korral Eestis korraldatud turniiril ehk 2 alagruppi, mille kaks paremat jätkasid võistlust BSCC võidu nimel ja 3.-4. kohale jäänud mängudega Rahvuste Karika tiitlile. Alagruppi loosimisel kasutati asetamist nii, et mõlemas grupis oli igast riigist üks klubi.

Vastavalt varem kokkulepitud juhendile olid ajamängude pikkuseks kõikides mänguliikides 45 minutit + 1 snadi. Nagu arvata oli, tekitas see kogu päevale paraja tempo, aga samas tänu sellele lõppes päev mõistlikul ajal ning korraldajad jõudsid ka lõunat pakkuda. Mängud hakkasid kõik täpselt vile peale ning ajagraafikust peeti piinliku täpsusega kinni.

Laupäev ehk alagrupimängude päev pakkus pinget viimase mänguni. Nimelt grupis A selgusid edasipääsejad alles viimase mängu lõppedes ja matšipunktide kokku lugemise tagajärjel. Suurepärast mängu näidanud tõrvakad võtsid alagrupi võidu. Võrdsete võitude juures said teisena edasi warriorid Lätist, kolmanda kohaga aga pidi leppima suure pettumuse osaliseks saanud Riemukaari mängijad. B-grupis olid jõujooned mõnevõrra selgemini paigas ja ülekaalukad võidud saanud Kärdla klubi mängijad võisid enne viimast vooru hakata jälgima potentsiaalsete poolfinaali vastaste mängu, sest esikoht alagrupis oli kindlustatud. Teisena pääsesid poolfinaali PSC Järvenpää mängijad 2 rutiinse võiduga Läti ja Leedu klubi vastu.

Poolfinaalides läksid vastamisi:
PSC Järvenpää – PK Tõrva
Kärdla – Warriors

Esimeses poolfinaalis võtsid tõrvakad kahes esimeses trio mängus superlõppudega 2 võitu ja asusid matši seisuga 10-0 juhtima. Finaali pääsuks oli vaja veel 6 punkti, kuid nii nagu spordis ikka vahel võib juhtuda, tuli mängu ootamatu pööre ja Järvenpää mängijad leidsid uue hingamise ning võtsid 3 paarismängu võitu. Seis enne üksikmänge oli muutunud tasavägiseks 10-9. Niisiis oli tõrvakatel finaali pääsuks vaja 3 üksikmängu võitu, Järvenpääl 4. Oma ülesandega said paremini hakkama põhjanaabrid ja üldseisuga 19-12 tagasid endale finaali koha Järvenpää mängijad.

Teises poolfinaalis oli asi selgem - Kärdlale 2 võitu triode mängus ja 3 võitu paarismängus ning seis enne üksikmänge oli võiduks piisav 19-0.

Kolmanda koha mängus võttis võidu Läti klubi Warriors, kes alistas pingelises matšis rasket poolfinaalikaotust üle elanud tõrvakad 17-14.

Finaal hakkas pingeliste üksikmängudega. Napi edu saavutas Kärdla klubi 8-4. Paarismängudes oli aga kõik selgem - 2 kiiret võitu ning üks veidi tasavägisem mäng, aga ka selle suutsid Kärdla klubi mängijad võita ning üldvõiduks vajalik punktisumma oli koos: 17-4.

Rahvuste Karika mängude jälgimiseks kahjuks endal aega ei jäänud, aga selle võitis ära soomlaste klubi Riemukaari.

Lõppjärjestus kolmandal BALTIC SEA CLUB CUPil:

  1. KÄRDLA
  2. JÄRVENPÄÄ
  3. WARRIORS
  4. TÕRVA
  5. RIEMUKAARI
  6. KAUNAS
  7. BSK BOULE
  8. BOULES LT

Kaks petanki täis päeva möödusid kiirelt, sportlikus, sõbralikus ning hea tuju õhkkonnas. Selle kinnituseks ka meeleolukas klipp autasustamiselt.

Järgmisel aastal kohtume uuesti Soomemaal.

Veiko Proos

19.09.2022