Teiste katsevõistluste kokkuvõte


2022. aasta triode katsevõistlustele võib joone alla tõmmata. 26. ja 27. märtsil selgusid Harku petangihallis Eesti esindused meeste maailmameistrivõistlusteks Beninis 8-12.12.2022 ja naiste Euroopa meistrivõistlusteks Hispaanias 3-5.6.2022.

Naiste katsevõistlustel osales 4 võistkonda. Eelringi läbisid kaotuseta väga kindlat ja head mängu näidanud Tõrva/Maestro/Saku trio koosseisus Maris Rõõm/Kadri Arunurm/Piret Kopel. Kolme võiduga kindlustati endale koht finaalis. Kahe poolfinalisti selgitamine kolme ülejäänud võistkonna seast osutus aga väga põnevaks. Kuni alagrupi viimase mängu viimaste viseteni ei olnud selge, kes sinna pääsevad. Lõpuks kallutasid viimase mängu võiduga kaalukausi enda kasuks Saku klubi võistkond koosseisus Triin Gretel Tauk/Angelika Tauk/Merike Aava ja Wicia/Wicia/Võhma tiim koosseisus Mare Kingissepp/Maive Sein/Varje Reede. Sel korral jäi uks poolfinaali napilt suletuks Järvamaa/Järvamaa/Wicia võistkonnale Veroonika Saar/Anneli Suits/Kadri Veljend. Vaatamata heale ja stabiilsele mängule võtsid seekord veel kogenumad oma, kas nii ka järgmisel korral, seda näitab aeg.

Poolfinaal oli tulemuse (2-1) valguses tasavägine, kuid kolmest mängust ükski ei olnud tegelikult tasavägine. Võistkond, kes sai parema stardi, hoidis oma edu kindlalt lõpuni. Finaali pääses Saku klubi võistkond Triin Gretel Tauk/Angelika Tauk/Merike Aava.

Finaal vastupidiselt tulemusele (3-0) oli aga pinget ja tasavägist heitlust täis. Tõrva/Maestro/Saku trio koosseisus Maris Rõõm/Kadri Arunurm/Piret Kopel asus kõiki kolme mängu juhtima, kuid kogenumad tiitlivõistlustel käijad Saku klubist ei andnud alla ja panid oma kogemused maksma ning võtsid kolm järjestikust võitu.

Seega esindavad Eestit Euroopa meistrivïstlustel Hispaanias 3-5. juunini Triin Gretel Tauk, Angelika Tauk ja Merike Aava Saku Petangiklubist.

Meeste katsevõistlusele registreerus 5 võïstkonda. Alagrupiturniiri läbisid kõige edukamalt Wicia/Wicia/Viru trio koosseisus Silver Kingissepp/Kevin Sten Liik/Henri Mitt. Kolme järjestikuse võiduga kindlustati endale enne alagrupiturniiri viimast vooru esikoht ja pääs otse finaali. Ka kaks poolfinalisti selgusid enne alagrupiturniiri viimast vooru. Nendeks osutusid sel aastal Tõrva klubi esindavad Aigar Lusbo/Harry Lusbo/Toomas Hoole ja Järvamaa meeskond koosseisus Enn Lehtpuu/Ain Tamme/Robin Randrüüt. Alarupiturniir jäi seekord laeks Tartu meeskondadele, kes sel korral mängisid koosseisudes Gunnar Hiiu/Robin Aus/Anti Alasi ja Igor Kostin/Olav Türk/Valmar Pantšenko.

Poolfinaali esimese mängu suutsid enda kasuks kallutada Tõrva klubi mängijad ja võit neile seisuga 13-9. Sellest omad järeldused ja mõningad muutused teinud Järvamaa võistkond näitas teises mängus sisu ning kindel võit neile seisuga 13-2. Teise finaalipääseja otsustas niisiis laupäeva hilisõhtul toimunud poolfinaali kolmas mäng. Mõlemapoolsete võimalustega mängus kasutasid lõpuks oma shansi ära Tõrva klubi mängijad Aigar Lusbo/Harry Lusbo/Toomas Hoole, peale pikka pusimist neile võit seisuga 13-9 ja pääs finaali.

Finaal algas mõlemapoolse rabeda mänguga. Esimesena leidis kindluse Tõrva meeskond ning neile ka võit 13-3. Teises finaalmängus näitasid ka Silver Kingissepp/Kevin Sten Liik/ Henri Mitt tunduvalt paremat mängu ja mäng oli tasavägine kuni seisuni 8-8. Sel hetkel näitas suuremat kindlust taas Tõrva meeskond ning võttis ka teise võidu, seekord seisuga 13-8. Ühe jalaga oldi juba Benini lennukis, kuid kolmas mäng näitas, et midagi ei ole enne kindlat kui viimane kuul on visatud ja 13 punkti tablool. Kas lasi Tõrva klubi meeskond ennast natuke lõdvemaks või hakkas Wicia/Wicia/Viru meeskond paremini mängima, seda saab igaüks ise otsustada, kui videot vaadata. Igatahes lõppes kolmas mäng tulemusega 13-8 Silver Kingissepp/Kevin Sten Liik/Henri Mitt kasuks. Neljandas ja sel korral otsustavaks kujunenud mängus haaras Tõrva meeskond kohe alguses ohjad enda kätte ja ei andnud neid kuni lõpuni käest. Kokkuvõttes neile võit 13-8 ja kogu seeria võit mängudega 3-1.

Eestit esindavad maailmameistrivõistlustel 8-12. detsembril Aigar Lusbo, Harry Lusbo ja Toomas Hoole Tõrva Petangiklubist.

Õnne ja edu võitjatele tiitlivõistlustel!

Mõningaid tähelepanekuid ja mõtteid, mis tekkisid nädalavahetusel mänge jälgides:

 • Neljandat korda sel aastal ehk kõikidel katsevõistlustel on eelringi võitnud võistkond sunnitud vastu võtma kaotuse finaalis.
 • Ajamängudest: naistel ei mahtunud aega 1 mäng kuuest alagrupiturniiril ja meestel 2 mängu kümnest. Väga hea tulemus, kuigi mõnedele mängijatele (Harry Lusbo ja Aigar Lusbo) oli kohtunik sunnitud näitama kollast kaarti ajalimiidi rikkumise eest ja mõnel korral märkuse tegema.
 • Meeste klassis jätkub suure hooga põlvkondade vahetus. Viiest osalenud võistkonnast oli neljas kas üks või rohkem mängijat, kes kuulub hetkel veel U23 või juunioride klassi.
 • Selle aasta viimased tiitlivõistluste katsevõistlused on juba kaheksa nädala pärast ja kõik algab taas nullist.

2022. aasta Eesti esindusvõistkonnad rahvusvahelistel võistlustel:

 • Maailmameistrivõistlused (S, SD, D) Karlslunde, Taani, 12.-15. mai – Merike Aava (Saku), Angelika Tauk (Saku), Mihkel Filipenko (Kärdla), Margus Berkmann (Kärdla)
 • Euroopa meistrivõistlused (Naiste T) Torrelavega, Hispaania, 3.-5. juuni - Merike Aava (Saku), Angelika Tauk (Saku), Triin Gretel Tauk (Saku)
 • Maailmameistrivõistlused (Mehed T) Cotonou, Benin, 8.-11. detsember – Aigar Lusbo (Tõrva), Harry Lusbo (Tõrva), Toomas Hoole (Tõrva)
 • Euroopa meistrivõistlused (Juuniorid T) Palma de Mallorca, Hispaania, 6.-9. oktoober – Kevin Sten Liik (Wicia), Robin Randrüüt (Järvamaa), Ott Karl Kopel (Saku)
 • Euroopa meistrivõistlused (U23 T) Palma de Mallorca, Hispaania, 6.-9. oktoober – Robin Aus (Tartu), Harry Lusbo (Tõrva), Kaspar Mänd (Viru), Henri Mitt (Viru)
 • Euroopa meistrivõistlused (S, SD, D) 's-Hertogenbosch, Holland, 13.-16.juuli - ?, katsevõistlused 21.-22. mai
 • Baltic Mix Masters (SD) Kaunas, Leedu, 12. juuni - ?, tulistamise EMV 9. aprill
 • Baltic Sea Cup for Clubs (klubid) Leedu 17.-19. september - ?, Klubide Sarja III etapp 9. aprill 2022
 • Euro Cup (klubid) Saint-Yrieix-sur-Charente, Prantsusmaa 10.-13. november - ?, Klubide Karikas 30.-31. Juuli
 • Eesti – Läti maavõïstlus (Naised, mehed, veteranid, juuniorid S, SD, D, T) Upesciems, Läti, 11.09 –
  • Naised:
   • Merike Aava (Saku), Angelika Tauk (Saku), Triin Gretel Tauk (Saku)
   • Maris Rõõm (Tõrva), Kadri Arunurm (Maestro), Piret Kopel (Saku)
  • Mehed:
   • Aigar Lusbo (Tõrva), Harry Lusbo (Tõrva), Toomas Hoole (Tõrva)
   • EMV trio võitja 9. juuli Kärdla    
  • Veteranid: Jaan Sepp (SHK), Ivar Viljaste (SHK), Matti Vinni (Viru)
  • Juuniorid: Kevin Sten Liik (Wicia), Robin Randrüüt (Järvamaa), Ott Karl Kopel (Saku)

Veiko Proos

28.03.2022