Esimeste katsevõistluste kokkuvõte


2022. aasta esimeste tiitlivõistluste katsevõistlustele võib joone alla tõmmata. 5. ja 6. veebruaril peeti juba tuttavaks saanud Harku petangihallis katsevõistlused selgitamaks, kes pääsevad esindama Eestit mai keskel Taanis toimuvatele paaris-, segapaaris- ja üksikmängude maailmameistrivõistlustele.

Naiste katsevõistluseks oli registreerunud 6 paari. Eelringi läbisid kõige paremini Saku/Järvamaa klubide paar Piret Kopel/Triin Randväli ja kindlustasid eelringi võiduga endale koha otse finaalis. Poolfinaali pääsemine oli aga sõna otseses mõttes kinni eelringi viimastes kuulides. Oleks Piret Kopel/Triin Randväli eelringi viimase mängu viimases voorus viimaste kuulidega võtnud 3 punkti ja võitnud Järvamaa klubi paari Anneli Suits/Veroonika Saar, oleksid poolfinaali pääsenud Saku/Tartu klubide mängijad Triin Gretel Tauk/Kertu Palm. Aga eelnevalt mainitud mängu eeleelviimase kuuliga liigutatud snadi liikumine tõi selle mängu võidu paarile Anneli Suits/Veroonika Saar ja koos sellega ka pääsu poolfinaali, kuhu olid pääsenud ka võistluse suursoosikud Angelika Tauk/Merike Aava Saku klubist. Alates sellest hetkest näitasid Angelika Tauk/Merike Aava teistest palju kindlamat mängu ja aastatega kogutud kogemuste ning oskustega võeti rutiinsed võidud nii poolfinaalis (mängudega 2-0) kui ka finaalis (mängudega 3-0).

Eestit esindavad seega maailmameistrivõistlustel Taanis Saku Petangiklubi mängijad Angelika Tauk ja Merike Aava.

Meeste katsevõistlusele registreerus 12 paari, kuid haigus murdis ühe paari maha ja laupäeva hommikul alustas võitlust pääsu eest maailmameistrivõistlustele 11 paari. Eelringi läbisid kõige edukamalt vanameistrid Ain Tamme/Enn Lehtpuu Järvamaa klubist. Kindlad 4 võitu ja pääs poolfinaali. Teisena pääsesid poolfinaali päeva jooksul väga head mängu näidanud Viru klubi mängijad Tõnis Neiland/Henri Mitt. Eelringis 3 võitu ja ainuke kaotus eelringi võitjatelt Ain Tammelt/Enn Lehtpuult. Kolmandana pääses poolfinaali samuti 3 võitu saavutanud Viru/Tartu paar Kaspar Mänd/Olav Türk. Neljanda poolfinaali pääseja aga otsustas kohtumine Saku/Tõrva klubi paari Kaido Kopel/Kevin Kangur ja Saku/Kallion Kirkas (Soome) paari Ott Karl Kopel/Vahur Raudsepp vahel. Oli tekkinud olukord, kus esimesena mainitud paari võidu korral jääavad mõlemad poolfinaali ukse taha ja poolfinaali pääseb Kärdla klubi paar Mihkel Filipenko/Margus Berkmann ning teisena mainitud paari võidu korral oleksid pääsenud poolfinaali nemad (Ott Karl Kopel/Vahur Raudsepp). Mängijad näitasid üles suurt spordimehelikkust ja mängisid täie tõsidusega ning võit läks paarile Kaido Kopel/Kevin Kangur - seoses sellega pääsesid neljandana poolfinaali Mihkel Filipenko/Margus Berkmann – fair play.

Poolfinaalid kujunesid üllatavalt ühepoolseks. Ei Tõnis Neiland/Henri Mitt ega ka Mihkel Filipenko/Margus Berkmann andnud oma vastastele suurt võimalust ning mõlemad mainitud paarid pääsesid finaali kiirelt kahe mängu võiduga. Ka finaal kujunes ühepoolseks - kolm kiiret võitu Kärdla klubi paarile Mihkel Filipenko/Margus Berkmann ning pääs maailmameistrivõistlustele Taanis, mis toimub 12-15. mai.

Õnne ja edu võitjatele tiitlivõistlustel!

Mõningaid tähelepanekuid ja mõtteid, mis tekkisid nädalavahetusel mänge jälgides:

  • Vaatamata sellele, et eelringid mängiti ajalimiidiga (60 minutit + 1 snadi), lõppes suur osa mängudest nii, et võitja paar jõudis 13 punktini. Selliseid mänge, kus nii ei juhtunud, oli naistel 15st 4 (nendest kolmel oli osalejaks eelringi võitjapaar Piret Kopel/Triin Randväli) ja meestel 2 mängu 20st (mõlemal oli üheks osapooleks Tartu klubi paar Aimar Poom/Robin Aus).
  • Suur osa (kui mitte öelda kõik) võistlustel osalenud mängijatest on teiste suhtes tähelepanelikud ja uute (alati võib-olla mitte kõige mõistlikumatena tunduvate) reeglite suhtes korrektsed.
  • Meeste klassis on toimumas põlvkondade vahetus: väga head mängu näitasid alles hiljutised ja praegused juuniorid Henri Mitt, Kaspar Mänd, Robin Randrüüt, Kevin Sten Liik, Ott Karl Kopel, Robin Aus. Teatud mööndusega (vanuse suhtes) võiks siia nimekirja lisada ka Mihkel Filipenko ja Kevin Kanguri.
  • Naiste mängud kulgevad suuresti asetamise tähe all, meeste mängud aga vastupidi löömise tähe all.
  • Meeste võitjad andsid poolfinaalis ja finaalis (5 mängu) kokku vastastele 11 punkti.
  • Seekord võitis veel kogemus, aga uued katsevõistlused on juba seitsme nädala pärast ja kõik algab taas nullist.

Veiko Proos

07.02.2022