Baltic Sea Cup for Clubs kokkuvõte


Ameerika kirjanik Napoleon Hill on öelnud “Positiivne loomus otsib võimalust, kuidas asjad ära teha, negatiivne aga võimalust, miks ei saa ära teha”. See mõttetera sobib suurepäraselt möödunud nädalavahetusel toimunud BSCC iseloomustamiseks.

2020. aastal koroona tõttu ära jäänud võistluse toimumine rippus ka 2021. aastal juuksekarva otsas – kevadel mais toimuma pidanud võistlus lükati edasi sügisesse. Ka sügisel oli õhus palju küsimärke, kas võistlus saab teoks või mitte: erinevad reisipiirangud, riiklikud nõudmised sisetingimustes ürituste korraldamiseks, lisaks veel ka veidi kummaline põhjanaabrite suhtumine kutsesse. Lõppkokkuvõttes said erinevad takistused ületatud ja võistluse alguseks kogunesid Harku Petangihalli 8 klubi võistkonnad: kaks Lätist (Ventspils kērlinga klubs ja JRFPC Upesciema Warriors), kaks Leedust (PC Šiauliai ja PC Birštonas), üks Soomest (Turku Petanque) ja Soome teise klubi puudumise tõttu kolm Eestist (Tartu PK, Saku PK ja SK Kärdla).

Oli tore vaadata meie külaliste hämmastunuid ilmeid - esiteks halli juurde saabumise hetkel ja teiseks hetkel halli sisenedes. Algne kartus, ja võib öelda et isegi hirm, asendus kõikide nägudel rõõmu ja hämmastusega, võiks isegi öelda heas mõttes kadedusega. Võime (eriti muidugi Saku PK) uhkust tunda, et meil on olemas niisugune suurepärane kõrge, valge ja soe sees mängimise võimalus. Võistluse sujuvaks läbiviimiseks olid korraldajad suure töö ära teinud ning peale fidelcastrolikku avakõnet võisidki mängud alata.

Alagruppides olid võistkonnad loositud järgides geograafilist printsiipi. Kuluaarides loosi tulemuse kohta kommentaare kuulates võis järeldada, et mõnevõrra raskemaks grupiks peeti gruppi B. Ette rutates võiks öelda, et lõpptulemus kinnitas seda ja samal ajal ei kinnitanud ka. Esimeses voorus ristasid mõõgad Tartu ja Šiauliai ning Kärdla ja Ventspils A-grupis ja vastavalt B-grupis Turku Birštonasega ning Saku Upesciemsiga. Avamängude ajal oli halli õhus tunda närvilisust ja elektrit. Parimatena said stradipakkudelt minema Turku ja Upesciems, kes mõlemad võtsid esimese vooru trio mängudes võidud ja asusid oma matše punktidega 10-0 juhtima. Edasine oli juba vormistamise küsimus. Teises grupis olid mängud tunduvalt tasavägisemad ja alles paarismängude järel võisid rõõmu tunda Kärdla ja Šiauliai võistkonnad.

Teiseks vooruks oli oma read kenasti suutnud koondada Saku võistkond ja viigistas trio mängud Turku vastu, kuid kahjuks lagunes kõik koost üksikmängudes ning vastu tuli võtta kibe kaotus. Sama grupi teises mängus Upesciemsi ja Birštonase vahel jätkus põnevust kuni paarismängude lõpuni. Upesciems pani oma oskused lõpuks maksma ning võttis raske võidu. Alagrupis oli aga pärast teist vooru tekkinud olukord, kus edasipääsejad poolfinaalidesse olid selgunud ning viimane voor oli ainult tehnilist laadi, et selgitada alagrupi võitja Turku ja Upesciemsi vahel ning vastavalt alagrupi kolmanda koha omanik Saku ja Birštonase vahel. Võitjaks osutusid nendes paarides vastavalt Turku ja Saku.

A-alagrupi teise vooru mängud algasid sarnaselt B-grupi mängudega. Esimese vooru kaotusest üle saanud Tartu võitis kiirelt Kärdla vastu neli üksikmängu ja asus matši juhtima seisuga 8-4. Kärdla tegi oma ridades korrektiive ja selle tulemusena mõlemad trio võidud neile, matši saatus otsustati paarismängudes. Sel korral suutsid Kärdla mängijad oma kogemused maksma panna ja raske 18-14 võit neile. Tartu võistkonnal jäi üle loota, et Ventspils võidab Šiauliaid, et siis Ventspilsi võiduga viimases voorus tagada endale edasipääs poolfinaali. Tartlaste ebaõnneks aga peale tasavägist algust Ventspilsi ja Šiauliai vahel võitis Šiauliai mõlemad trio mängud ja kogu matši. Sarnaselt teise grupiga olid ka siin mõlemad edasipääsejad poolfinaalidesse selged enne viimast vooru.

Alagrupi kolmandas voorus võitis Šiauliai pärast inetut intsidenti, kus õigus jäi võistkonnale, kes kõvemini karjus, Kärdlat 15-7 ja Tartu Birštonast 19-12. Sellega oli esimene päev esmakordselt Eestis toimuval BSCC turniiril läbi ja selgunud neli võistkonda, kes pääsesid mängima sõelmängudele ja neli võistkonda, kes jäid mängima Rahvuste Karika tiitlile.

Pühapäeva hommikul algasid sõelmängud, kus kohtusid omavahel Turku ja Kärdla ning Upesciems ja Šiauliai. Rahvuste karikal vastavalt Saku ja Ventspils ning Tartu ja Birštonas.
Mõlemas poolfinaalis jätkus pinget kuni viimaste paarismängude lõpuni. Ülimalt napi võidu sai Kärdla (16-15), Upesciems oli oma vastasest natuke kindlamalt üle (19-12). Seega järjekorras teise BALTIC SEA CUP for CLUBS finaali pääsesid Upesciems ja Kärdla ning pronksile jäid mängima Turku ja Šiauliai.

Rahvuste karika poolfinaalidest esimene Tartu ja Birštonase vahel kujunes väga ühepoolseks ning kindla 29-2 võidu võttis Eesti klubi. Teises matšis Saku ja Ventspilsi vahel võttis Ventspils suure algedu trio mängudega, kuid Saku suutis heade üksikmängudega seisu viigistada. Jällegi said otsustavaks paarismängud. Seekord Ventspilsile ja matši võit samuti neile, seisuga 18-13.

Ja oligi kätte jõudnud aeg selgitada BSCC võitja ning loomulikult ka kõik järgnevad kohad. Rahvuste Karika pronksimängus võttis Saku klubi kindla võidu Birštonase üle 18-4. Rahvuste Karika finaal kujunes väga tasavägiseks ja võitluslikuks lahinguks Tartu ja Ventspilsi vahel – triodes jagati punktid 5-5, üksikmängudes 6-6 ehk jällegi said otsustavateks paarismängud. Sel korral suutsid kolmest väga tasavägisest heitlusest kaks enda kasuks kallutada Ventspilsi mängijad ja neile võit lõppseisuga 17-14 ning Rahvuste Karika esikoht.

BSCC poolfinaalis kaotanud ja pettunud võistkondade pronksimatšis kulges võitlus nagu ameerika mägedel. Turku algedu üksikmängudes (12-0) sulas triode lõpuks kokku (12-10). Ja taas need paarismängud... Kaks võitu Turku võistkonnale ning üldskooriga 18-13 pronks neile.

Finaalis kohtusid vanad tuttavad – Upesciems ja Kärdla. Soosikuna läks kohtumisele vastu lõunanaabrite võistkond. Ja oma soosiku rolli nad ka kolme kiire üksimängu võiduga tõestasid, kiire algedu 6-0. Siis aga haarasid Kärdla võistkonna naismängijad ohjad enda kätte ning võtsid kõigepealt kaks üksikmängu võitu ja seejärel sundisid ka meesmängijaid ennast kokku võtma. Tulemuseks kaks üllatusvõitu triodes ja kogu turniiri võit seisuga 16-6.

Lõppjärjestust ja seda kes kelle vastu mängis ning kui palju punkte sai saab vaadata siit.

Korraldajatele raske ja võistlejatele mõnus turniir sai läbi ning traditsiooni kohaselt peaks järgmisel aastal võistlus toimuma kas Leedus või Soomes.

Kohtumiseni BSCC-l aastal 2022!

01.10.2021