EMV 55+ kokkuvõte


24.-25. juulil peeti Valgas Pedeli jõe äärsel petangiväljakul Eesti meistrivõistlusi veteranidele.

Nädalavahetusel toimunud Eesti meistrivõistlused olid ainulaadsed selle poolest, et neile igaüks võistlema ei saa - Sul võib olla litsents ja võid olla reitingutabelis esimene, kuid kui Sa ei ole vanuses 55+, siis võistlema ei pääse. Seda imetlusväärseim oli, et vaatamata kuumalainele kogunes laupäeval võistlema 12 triot ja pühapäeval 37 individuaalvõistlejat. Korraldaja seisukohast ei ole Valgas võistlust mugav teha, sest kommunikatsioonid puuduvad: elektrit ei ole, mis välistab toidulahvka tellimise, printimiseks tuleb omada generaatorit. Värsket vett saab ainult lähedal asuvast poest ning igal õhtul tuleb väljakud üles võtta ning hommikul uuesti panna, sest väljakunöör sobib suurepäraselt naabrimutile pesunööriks. Samas on Valga väljak oma asukohalt üks ilusamaid ning kuna siin on võistlused juba pikalt toimunud, siis on kindlad rutiinid, kuidas kiirelt väljakud paika ja üles panna.

Laupäevase triode võistluse favoriitideks võis pidada mitmeid võistkondi, kõrgeima reitingupunktidega oli võistkond koosseisus Kalju Olmre, Toomas Tamme ja Silver Kingissepp, punktidelt teine (590) oli Haapsalu naiste võistkond koosseisus Mare Kingissepp, Endla Antsve ja Mare Kingissepp, kellele jäi napilt alla Võru meeskond (550) Toomas Hoole, Tõnu Haga ja Illart Majas. Favoriitidel (Olmre, Hoole, Kingissepp) tuli esimeses voorus vastu võtta 9:13 kaotus võistkonnalt Volmer/Vasser/Lüdig, kuid ülejäänud Šveitsi voorud võideti. Ülekaalukalt ja üllatuslikult võitis Šveitsi süsteemi Valga võistkond koosseisus Uudo Blaasen, Tõnu Sõrmus ja Robert Schmidt. Veerandfinaalis võitis tasavägises heitluses Varendi, Sepp, Svarõgin 10:9 võrukaid Majas, Haga, Hoole ja taaskord tuli Olmre, Tamme ja Kingissepal alla vanduda Volmer, Vasser ja Lüdigile. Finaalis kohtusid valgakad Blaasen/Sõrmus/Schmidt ja võhmalased Ivan Ignatov, Toivo Ilves ja Kaido Pung, kus kogu võistluse suurpäraselt tulistanud Uudo Blaasen aitas valgalased võidule 13:3.

Enne pühapäevast individuaalvõistlust küsisid mitmed, kas naised ja mehed võistlevad koos, oli ju registreerunud 14 naist. Võistlejate nimekirjas oli esimese asetusega Mare Kingissepp ... kas Mare suudab ka võita võistluse? Kas on võimalik naiste kolmikvõit? Peale nelja vooru Šveitsi juhtis kõik mängud võitnud Silver Kingissepp. Teine oli Marta Ruus ja kolmas Kalju Olmre, kes kaotas teises voorus Silverile. Poolfinaali ajaks olid kired kuumaks köetud, õhutemperatuur õnneks veidi alla 30 kraadi langenud ja naisveteranid kahjuks mängust välja lülitatud. Silver Kingissepp võitis väga head mängu näidanud tartlast Peeter Zirki 13:4 ja Ivar Viljaste Kalju Olmret 13:3. Finaalis pani end maksma Ivar Viljaste ning kolmanda koha võitis Kalju Olmre. Kuigi ootasime üllatust, siis individuaalvõistluste esikolmiku võitsid staažikad petankerid. Üllatajateks võib lugeda neljanda koha omanikku Peeter Zirki ning veerandfinaali jõudnud Jelena Brakinat ja Marta Ruusi.

Kaks päeva võistlusi võib kokku võtta Ernest Hemingway sõnadega: „Sport õpetab ausalt võitlema. Sport õpetab väärikalt kaotama. Niisiis õpetab sport kõike, ta õpetab elu.“.

27.07.2021