2020. aasta meistrivõistlused on peetud


Mis sobiks paremini ühe petangijutu algatuseks kui väike mõttetera prantslaselt. Pierre-Joseph Proudhon, prantsuse filosoof, on öelnud “Kui teod räägivad, ei tähenda sõnad midagi”.

Ja teod rääkisid sel nädalavahetusel. Suurepärased kaks ülekaalukat võitu sai Kärdla PK mängija Margus Berkmann – vastavalt laupäeval paarismängus koos Kevin Kanguriga Tõrva PK-st ja pühapäeval segapaarismängus koos Katri Aavekukega Kärdla PK-st. Võistluste täpsemat kulgu ja tulemusi saab igaüks uurida EPKL kodulehelt. Sealt leiab ka lõpliku reitingujärjestuse.

2020. aasta meistrivõistlused on peetud ja mitteametlik medalitabel näeb välja alljärgnev (19 kulda on tabelis sellepärast, et trio ESMV kulla said nii Küti kui Kärdla ja paarismängu ESMV kulla said nii Kärdla kui Tõrva; 19 hõbedat on tabelis sellepärast, et trio ESMV hõbeda said nii Wicia kui Maestro ja segapaarismängu ESMV hõbeda said nii Küti kui Helsinki Boule; 19 pronksi on tabelis sellepärast, et paarismängu EMV pronksi said nii Kärdla kui Wicia ja segapaarismängu ESMV pronksi said nii Küti kui Saku).

  KULD HÕBE PRONKS
KÄRDLA 12 3 7
SAKU 2 4 1
TARTU 2 2 1
VIRU 1 2 2
KÜTI 1 1 2
TÕRVA 1 2  
WICIA   2 3
MAESTRO   1 3
SHK   1  
HELSINKI BOULE   1  

Nüüd, uudsel ajal, kui oleme mänginud terve hooaja koroonahirmus ja piirangutest ahistatuna, peab mõtlema, kuidas edasi minna. Siiamaani võib vähemalt rõõmuga nentida, et see tobe haigus ei ole meie hulgas suuremat laastamistööd teinud. Need, kes on olnud lähikontaktsed haigetega, on väga vastutustundlikult käitunud ja võistlustest kõrvale jäänud. Katsume samamoodi ka edaspidi jätkata. Hoiame võistlustel võimaluse korral distantsi, väldime lähikontakte - siinkohal olen märganud uut trendi võistlustel. Nimelt kuidas käituda enne ja peale mängu kätlemise faasis? Kas käe surumine on OK praegu? Kas “nukid”? Kas “plaks”? Kas üldse ära jätta? Olen kohanud kõike eelpoolnimetatud variante. Kas peaksime kokku leppima mingites “kirjutamata reeglites”, kuidas oleks seda olukorda mõistlik lahendada nii, et ei oleks ebatervislik, ebasportlik ega ebaviisakas või ei hakka üle mõtlema ja igaüks teeb nii nagu soovib?

Kaugel ei ole enam 2021. aasta ja et sellega saaksime alustada nii nagu plaanitud, siis peame kõik jätkuvalt käituma vastutustundlikult. 2021. aasta kalender pakub algatuseks kohe mitmeid põnevaid uusi sündmusi – Eesti vs Läti maavõistlus ja uue võistlusena Masters. Kes veel ei tea millega tegu, siis sinna saavad oma võistkonnad valida 2020. aasta reitingu 8 paremat mees- ja 2 paremat naismängijat nii, et esimese ringi valik ei tohi olla oma klubi mängija. Lisaks osalevad Mastersil 6 Läti võistkonda ehk kokku 16 võistkonna võistlus. Kapteni valikust loobuja ei saa üheski teises tiimis osaleda. See siis lühidalt sellest võistlusest. Edasi jätkub kalender juba traditsioonilise Klubide Sarja võistlusega (kus tohib osaleda mitu võistkonda ühest klubist). Siinkohal usun, et Sarjas osaleb rohkem võistkondi kui eelnevatel aastatel juba sel põhjusel, et meie sõbraliku petangiperega on liitunud Võhma klubi ja kuuldavasti kohe liitumas ka Järvamaa klubi.

Selle nädala uudiste valguses, et koroonavaktsiini katsetused on lõpusirgel, võime vast ikkagi hellitada lootust, et järgmisel aastal saavad teoks nii mõnedki ära jäänud ja planeeritud tiitlivõistlused. Meie katsevõistlused nendeks algavad juba jaanuaris. On aeg hakata võistkondi moodustama ja treenima.

Nüüd, kui vähemalt Harjumaa elanikele ja miks mitte ka kaugemalt käijatele, on loodud suurepärased harjutamisvõimalused, usun, et järgmisel aastal astume taas sammukese oma arengus edasi ning suudame tiitlivõistlustel nii mõnegi riigi võistkonnale tagatulesid näidata. Otse loomulikult tuleb tagatulede näitamist alustada lätlastest.

Ja lõpetuseks Ernest Hemingway: „Sport õpetab ausalt võitlema. Sport õpetab väärikalt kaotama. Niisiis õpetab sport kõike, ta õpetab elu.”

Vive la pétanque!

10.11.2020