Veiko Proos: Ma ei mäleta EMi veerandfinaalist midagi


Petanque.ee esitas Euroopa meistrivõistlustel Göteborgis eelmisel laupäeval tulistamisharjutuses pronksi teeninud Veiko Proosile mõned küsimused, millele meie tipp-petanker ka meelsasti vastas.

EMi medal on nüüd käes. Mis on järgmised eesmärgid, kas üheks neist võiks olla lüüa üle Peep Puiestiku veerandfinaali pääs 2003. aasta MMil?

Sellele küsimusele on natuke vara vastust anda. Tahaks tiimiga järgmise sammu astuda. Petank on ikkagi võistkonnamäng ja eesmärgid tuleb oma tiimiga seada.

Veerandfinaalil Veiko Proos (Eesti) - Jevgeni Ossokin (Venemaa) oli lisaks kahe mängija vastasseisule veelgi dimensioone. Venemaa foorumis lootsid venelased, et nende alaliidu presidendiks olev Ossokin suudab saada revanši selle eest, et Eesti pani Venemaale tee edasipääsuks alagrupist kinni. Eesti poolehoidjaid rõõmustas asjaolu, et võitsid taasiseseisvumispäeval. Mis Sulle endale veerandfinaalist meelde on jäänud?

Kui päris aus olla, siis ei mäleta mitte midagi.

Kas oli veidi ka kahju, et visanuks Sa veerandfinaalis mõne punkti rohkem, oleksid poolfinaalis vältinud prantslast? Seda enam, et teises poolfinaalis ei suutnud kumbki visata nii palju kui Sina prantslase vastu.

Ausalt öeldes ei olnud sellel siis ja seal mingit tähtsust (ega ka praegu mitte).

Petanki peetakse eakamate spordialaks, kuid Euroopa meistriks tuli 19aastane prantslane Dylan Rocher, kellele Sa poolfinaalis kaotasid. Kui teised said heal päeval EMil täis 40 punkti, siis temal oli seeria 53, 50, 50 ja 61. Mis on tema fenomeniks?

Ta on lapsest peale professionaalselt treeninud, nädalast nädalasse tugevad vastased, suured turniirid. Kogu süsteem on Prantsusmaal professionaalne. Ülejäänud riigid teevad ikkagi harrastajate tasemel

Mis tõi Sind petangi juurde?

Pigem on see "kes" ehk Peeter Kulm. Tema kutsus mind 1993. aastal mängima.

Kui suur töö selle medali saavutamise taga on?

Medali saavutamiseks on tehtud tööd nüüd juba ligi 18 aastat. 90ndate lõpus käisime treenimas/mängimas ligi 300 päeval aastas. Viimased aastad on treenimine jäänud vähemaks, aga 2-3 korda nädalas võtan ikka kuulid kätte.

Eesti meeskond on mõlemal senipeetud EMil tulnud 16 parema hulka. Kas ka võistkonnavõistlusel oleks Eestil reaalne EMi medal saada?

Võimalus on kindlasti olemas, aga kui reaalne see on, seda on väga raske öelda, sest õnnestumine nõuab mitmete sobivate asjaolude kokkulangemist. Reaalne pilt on ikkagi see, et Eesti petangi tase on Euroopa keskmike tasemel. Ja uued petangiriigid lähevad meist järjest mööda (siin võib nimetada Tšehhit, Venemaad). Kuigi see veel tulemuste valguses ei ole kajastunud. Aga nii mõneski riigis, kes meist hetkel on paremustabelis tagapool, tehakse Eestist palju professionaalsemat tööd petangi kui tippspordi edendamisel.

See aasta on olnud Sulle üldse edukas. Rääkimata Eesti petangiväljakutel valitsemisest jõudis teie klubi Tallinna SK Optima eurokarikal teise ringi ja ise teenisid nüüd EMi pronksi. Samas tundub siiski, et Eesti petank Su selja taga tipus väga jõudsalt edasi ei arene. Kas oled selle väitega nõus?

Kahjuks peab nõustuma küll ja sel põhjusel ei ole ka see meeskondlik medal EMilt eriti reaalne. Inimestel on palju muid tegemisi ja Eestis on petank ikkagi harrastussport (see käib ka minu kohta).

Miks vahepeal loobusid Eestis mängimisest ja võtsid Soome litsentsi?

Et teha arengus järgmine samm. Üheks põhjuseks oli kindlasti ka Euro Cup (Proos mängis soomlaste klubis - RK).

Mis on Sulle stiimuliks Eesti võistlustel mängimisel, kus kõik Sind üksikmängus või Sinu võistkonda kardavad ja annavad reeglina juba enne mängu alla või vähemalt "mitu punkti ette"?

Viimased aastad on olnud stiimuliks välisvõistlused (EM, MM, Euro Cup, mõned muud turniirid). Ja, et hoida ennast vormis peab kuskil mängima.

Eelpoolmainitud Rocher alustas petangiga nelja-aastaselt ehk peaaegu samal aastal kui Sina, kuid Sa olid siis juba vanem kui tema praegu?

Seda fakti ei saa kuidagi muuta. Igaühel meist on antud asjade tegemiseks erinevad tingimused ja võimalused. Peame rahul olema sellega, mis meil on.

Millal oleks Sinu arvates üldse õige aeg petangimängimisega alustada selleks, et kas või Euroopas läbi lüüa?

Loomulikult mida varem seda parem.

EMil oli esindatud 35 riiki. Kas on osalejate seas ka neid, kes teevad petangis alles esimesi samme või EMil osalejad on kõik sellised, kes heal päeval võivad 16 parema hulka jõuda?

Eks need, kes alles esimest-teist korda osalesid, on ikka taseme poolest natuke maas.

Petangis jagatakse tiitlivõistluste medaleid triodele ja tulistamises, lisaks mängitakse veel paarismängu ja üksikmängu. Milline mänguviis (ja miks) Sulle kõige rohkem meeldib?

Varem meeldis paarismäng (sai palju visata). Hetkel meeldib kindlasti trio (ei pea niipalju viskama).

Kõrvaltvaatajale tundub petank lihtne, kuid mängupäevad venivad tihti kümnetunniseks ehk hea tulemuse saavutamiseks tuleb heas kehalises konditsioonis olla. Millega end füüsilises vormis hoiad?

Viimased talved olen mänginud sõpradega enda lõbuks saalihokit.

EMilt tulid veebis otseülekanded, mis hoidis Eesti petankereid arvuti taga. Kas ka ise vaatad veebist petangialaseid videosid ning kas kasutad neid ka õppematerjalina?

Vaatan suhteliselt palju ja varem kasutasin ka treeningmaterjalina.

Su abikaasa Kaja mängis pikalt petanki ja tegi seda küllaltki edukalt. Miks pole teda viimasel ajal petangiväljakutel näha?

Seda peab tema käest küsima.

Viimastel aastatel mängivad tiitlivõistlustel mehed ja naised eraldi (enne oli naiste tiitlivõistlused ja avatud tiitlivõistlused). Kas pead seda õigeks ja kuidas üldse petanki mängivatesse naistesse suhtud?

Jah, pean küll. Naised petangis - miks mitte...

Mis Sind petangi juures võlub?

Ma olen sattunud alati mängima heas tiimis ja hea seltskonnaga. Meeskonnavaim võlub.

Kas oled ka teisi spordialasid harrastanud?

Noorest peast harrastasin kergejõustikku.

ANKEET
Nimi: Veiko Proos
Sünniaeg: 12.05.1969
Elukoht: Viimsi vald
Klubi: Tallinna SK Optima
Pikkus: 193 cm
Kaal: 100 kg
Kuulid (mark, kaal, läbimõõt): MS ACIER - 74mm, 690g
Positsioon võistkonnas: tulistaja
Saavutused: tulistamises EMi pronks (2011) ja veerandfinalist (2009), meeskondlikult MMil 16 parema hulgas (2005), EMil 8 parema hulgas (2009), 38kordne Eesti meister

Küsis Rene Kundla

24.08.2011