Euroopa petanki valitseb Prantsusmaa

Göteborgis toimunud 2. Euroopa meeste petangimeistrivõistlustel, kust Eestile tõi esimese täiskasvanute tiitlivõistluste medali Veiko Proos, võitis mõlemad kullad Prantsusmaa.

Alates 2001. aastast üheksa korda järjest võistkondlikuks maailmameistriks tulnud Prantsusmaa meeskonna ülekaal oli mäekõrgune. Eriti ilmekas oli see finaalis, kus Monaco vastu mindi nelja vooruga 9:0 ette ja vaid seitse vooru kestnud mäng võideti 13:2. Eelnevalt oli Prantsusmaa alistanud alagrupis Poola 13:0, Monaco 13:4 ja Andorra 13:2, vaheringis Sloveenia 13:1 ja Inglismaa 13:0 ning veerandfinaalis Belgia 13:1 ja poolfinaalis Itaalia 13:8. Seega võideti kaheksa mängu üldskooriga 104:18.

Eesti (Veiko Proos, Meelis Münt, Margus Berkmann, Martin Mänd) pääses küll 35 riigi seas 16 parema hulka, kuid kahe aasta tagust edu, jõudmist veerandfinaali ei suudetud korrata ning lõpuks jäädi koos Leedu, Sloveenia ja Hollandiga jagama 13.-16. kohta, millega tagati endale pääs järgmisel aastal Prantsusmaal toimuvatele meeste maailmameistrivõistlustele. MMile pääses EMilt 25 riiki, teiste seas jäid välja meie lõunanaabrid lätlased. Küll läks edukamalt soomlastel, kes võitsid lohutusturniiri ehk olid üldjärjestuses 17. kohal.

Eesti mängud EMil: alagrupis kaotati Hollandile 0:13, alistati San Marino 13:1 ja edasipääsu suhtes otsustavas kohtumises võideti Venemaad 13:5; vaheringis kaotati Šveitsile 2:13 ning Saksamaale 9:6 ja 10:9 eduseisult kokku 13 vooruga 10:13.

Proos kaotas Prantsusmaa noorele imemehele

Tiitlivõistlustel võisteldakse teatavasti ka tulistamisharjutuses, kus teist EMi esines edukalt pealinlane Veiko Proos, kes kaks aastat tagasi jõudis veerandfinaali. Seekord läks 38kordsel Eesti meistril veelgi edukamalt. Eelringis viskas ta 39 punkti, millega pääses ta kolmanda tulemusega otse veerandfinaali, kus ta vastaseks oli lohutusringis koguni 47 punkti visanud Venemaad esindanud idanaabrite alaliidu president Jevgeni Ossokin.

Kuigi Venemaa esindajad lootsid oma alaliidu foorumis, et president suudab veerandfinaalis Eestit võistkonnaturniirilt alagrupist väljajätmise eest karistada, siis taasiseseisvumispäeval Venemaa Eesti alistada ei suutnud. Võitlus oli väga tasavägine ning Proos viigistas alles põhiringi viimase viskega 30:30. Lisavoorus oli Proos parem ning skooriga 38:35 pääses ta poolfinaali, tagades sellega Eestile esimese täiskasvanute tiitlivõistluste medali (juuniorid on 2005. aastal triodes maailmameistrivõistlustelt pronksi saanud). Poolfinaalis kohtus Proos prantslase Dylan Rocheriga, kellele eestlane kaotas 33:50, kusjuures teine poolfinaal Hugo Dores (Portugal) – Wietse van Keulen (Holland) lõppes 31:23 ehk mõlemad viskasid vähem kui Proos. Finaal oli ühekülgne, Rocher tabas kuus esimest viset perfektselt ja kogus maksimaalsed 30 punkti, ülejäänud 16 viskega kogus ta veel 31 punkti ja alistas Dorese 61:31. Ühtlasi püstitas Rocher selle tulemusega Euroopa meistrivõistluste rekordi.

Nelja-aastaselt petanki mängima hakanud, noorte seas kahekordseks maailma- ja kolmekordseks noorte meistriks tulnud, detsembrikuus 20-aastaseks saav Dylan Rocher järgib pere traditsiooni - heal tasemel mängis ta vanaisa ning isa Bruno Rocher on tulnud nii maailma- kui ka Prantsusmaa meistriks. Dylan kuulub isa poolt loodud Le Mansi petangiklubisse.